logo
Alaberz
0990 432 10 14

آبشار سنگان

1 روزه در 23 دی 1401 هزینه سفر به زودی اعلام می‌گردد. تکمیل

در مناطق شمال غربی روستای سولقان، آبشاری پر آب به نام سنگان قرار گرفته است. آبشار سنگان در دامنه جنوبی قله پهنه حصار قرار گرفته است و مناظری بسیار زیبا در انتهای دره منتهی به این قله را ایجاد کرده است. بسیاری از کوهنوردانی که به منظور فتح این قله پای در مسیر آن می‌گذارند، لحظاتی را در کنار این آبشار استراحت می‌کنند. آبشار سنگان حدود ۳۰ متر ارتفاع دارد و از بالای صخره‌ای مرتفع به زمین صخره‌ای پایین دستش سرازیر می‌شود. آب این آبشار پس از عبور از کنار باغات روستا و سیرآب کردن آن‌ها، به رودخانه کن می‌ریزد. در فضای مجاور این آبشار، می‌توانید مکان‌های صاف و بسیار مناسبی را برای اتراق و حتی کمپینگ پیدا کنید. چند فضای غار مانند کوچک هم با فاصله کمی از آبشار در سمت چپ آن قرار دارند. غار بیوک آقا از جمله این غارها به شمار می‌رود که خود به جذابیت‌های این منطقه می‌افزاید.

سفر به آبشار سنگان در طول فصول و بهار و تابستان بسیار لذت بخش است. اما این تمام ماجرا نیست، سفر به این منطقه در فصل زمستان و روبرو شدن با آبشاری یخ زده جذابیت‌های این منطقه در تمام طول سال را حفظ می‌کند.

آلبوم عکس

تصویر 3 از 11

حرکت

زمان حرکت: جمعه 1401/10/23 - ساعت 06:00 صبح
وسیله نقلیه اصلی: نامشخص وسیله با توجه به تعداد شرکت کنندگان تعیین می‌شود.
وسیله نقلیه محلی: ندارد
استان‌ مورد بازدید: تهران (بازدید از یک آبشار یخ زده و کوهپیمایی در باغ‌های سولقان)

اقامت و پذیرایی

روز صبحانه ناهار شام
مکان توسط مکان توسط مکان توسط
1 طبیعت مسافر طبیعت مسافر - -
سهم مسافر کلا 2 وعده غذا شامل: 1 وعده صبحانه 1 وعده ناهار

برنامه سفر

1ساعت 6 صبح به سمت جاده امامزاده داوود حرکت می‌کنیم. جاده‌ای در بخش شمال غرب تهران که به دل کوهستان‌های شمال تهران وارد می‌شود. در حدود ساعت 7 به روستای سنگان می‌رسیم و بعد از آماده شدن تمام افراد تیم و معارفه نفرات حرکت خود را به سمت آبشار آغاز می‌کنیم. در حدود 3 تا 4 ساعت برای رسیدن به آبشار زیبای سنگان زمان نیاز است، کوچه باغ‌های این منطقه و گذر از کنار خانه‌های روستایی پذیرای ما خواهند بود. پس از صرف ناهار و گرفتن عکس یادگاری و گشت و گذار در اطراف آبشار به سمت امامزاده قاسم و روستا باز می‌گردیم و راه بازگشت به سمت تهران را در پیش می‌گیریم. در حدود ساعت 16 با توجه به ترافیک در محل قرار صبح حاضر خواهیم شد.

لوازم ضروری

کفش ترکینگ
کرامپون پیمایشی
جوراب کوهنوردی
گتر
شلوار بیس
شلوار ترکینگ
شلوار گورتکس
ژاکت پلار
دستکش بیس
دستکش پلار
روکش دستکش
دستمال سر
کلاه آفتابی
کلاه بیس
عینک آفتابی
کوله پشتی یک روزه (20-30 لیتر)
دو لیتر آب
هدلامپ و باتری اضافه
کارت شناسایی
کارت بیمه ورزشی
پول نقد
طنابچه انفرادی
کیف کمک‌های اولیه
ماسک و ضد عفونی کننده

لوازم پیشنهادی

کرم ضد آفتاب
چرب کننده لب
دستمال کاغذی و مرطوب
زیرانداز کوچک
فلاسک
دوربین عکاسی

توضیحات مهم

پوشش گیاهی

پوشش گیاهی این منطقه از خانواده گیاهان استپی و گونه غالب آن از خانواده کرامینه می‌باشد، پوشش گیاهی موجود غالبا به صورت چراگاه‌های فصلی مورد استفاده دامداران دهستان و یا خارج از آن قرار می‌گیرد. گونه‌های مرتعی موجود عبارتند از: کن، جاشیر، تلخه، ریواس، تیغ، کنگر، گون و والک و گونه‌های درختی مانند سماق، گیلاس، گلابی، سیب، توت، گردو، انجیر، زرشک، انجیر وحشی، بید، زبان گنجشک و چنار که به وفور یافت می‌شوند.

پوشش جانوری

به طور کلی در کوه‌­های شمال تهران می­‌توان حضوری حیواناتی مانند روباه، کفتار، گرگ، گراز، انواع مار و پرندگانی نظیر کبک، دلیجه، شاهین سانان و انواع گنجشک سانان را مشاهده کرد.

مشخصات فنی

منطقه دارای مسیرهای کوهپیمایی ساده می‌باشد و مشخصه فنی خاصی ندارد.

شرایط و مقررات

قبل از ثبت‌نام در برنامه مقررات و منشور آلابرز را مطالعه بفرمایید.

سایر خدمات

وسیله رفت و برگشت
لیدر مسلط به منطقه

میان وعده
بیمه مسئولیت مدنی