logo
Alaberz
0990 432 10 14

غار یخ مراد غاری برای دوران پیش از باستان

1 روزه در 30 اردیبهشت 1401 135,000 تومان موجود

غار یخ مراد در ۶۵ کیلومتری شهر تهران و در استان البرز قرار دارد و در مسیر جاده تهران چالوس قرار دارد. با تابلوی روستای کهنه ده از جاده تهران چالوس به سمت غرب منحرف می شویم و به سمت روستای آزاد بر می رویم. چیزی حدود ۴ کیلومتر بعد در کنار روستای کهنه ده به یک دو راهی می رسیم که راه سمت راست به سمت غار می رود. ارتفاع این غار از سطح دریا در حدود ۲۶۴۰ متر است و تنها دهانه این غار 3 متر پهنا و 8 متر ارتفاع دارد. مسیر غار عموماً شیب دار و رو به پایین می‌باشد که نهایتا با رسیدن به اعماق کوه، با چشمه‌های یخ زده در کف زمین و استالاکتیت‌های اسفنجی غار مواجه می‌شوید.

آلبوم عکس

تصویر 3 از 11

حرکت

محل حرکت: متعاقبا اعلام خواهد شد
زمان حرکت: جمعه 1401/02/30 - ساعت 05:00 صبح
وسیله نقلیه اصلی: نامشخص پس از ثبت نام و مشخص شدن تعداد شرکت کنندگان
وسیله نقلیه محلی: ندارد
استان‌ مورد بازدید: البرز (غار‌پیمایی ساده)

اقامت و پذیرایی

روز صبحانه ناهار شام
مکان توسط مکان توسط مکان توسط
1 طبیعت مسافر طبیعت مسافر - -
سهم مسافر کلا 2 وعده غذا شامل: 1 وعده صبحانه 1 وعده ناهار

برنامه سفر

1ساعت 5 صبح از محل مشخص شده برای قرار به سمت غار حرکت می‌کنیم. در حدود 2 ساعت زمان برای رسیدن به محل آغاز برنامه زمان نیاز است. بعد از رسیدن به محل سرپرست برنامه تجهیزات تمام دوستان را کنترل می‌کند و سپس ورود به غار انجام می‌شود. در حدود 4 ساعت زمان در داخل غار سپری خواهد شد و به بازدید از جاذبه‌های مختلف آن می‌پردازیم. سپس به سمت محیط خارج برگشته، ناهار را میل می‌کنیم و به سمت تهران باز خواهیم گشت. لازم به ذکر است در این برنامه بخش فنی مسیر پیمایش نخواهد شد.

لوازم ضروری

کفش ترکینگ
جوراب کوهنوردی
گتر
شلوار ترکینگ
ژاکت پلار
کاپشن گورتکس
بادگیر(بارانی)
دستکش بیس
روکش دستکش
دستمال سر
کلاه آفتابی
عینک آفتابی
کوله پشتی یک روزه (20-30 لیتر)
دو لیتر آب
غذا
تنقلات
باتوم
هدلامپ و باتری اضافه
کارت شناسایی
کارت بیمه ورزشی
پول نقد
طنابچه انفرادی
هلمت
کارابین پیچ
کیف کمک‌های اولیه
کیت بقا
ماسک و ضد عفونی کننده

لوازم پیشنهادی

کرم ضد آفتاب
چرب کننده لب
دستمال کاغذی و مرطوب
زیرانداز کوچک
فندک یا آتشزنه
قاشق، چنگال و چاقو
لیوان
قمقمه
فلاسک
پاور بانک

توضیحات مهم

توضیحات کلی

مساله‌ای که غار یخ مراد را از بقیه غار ها متمایز می کند، وجود یخ در بخشهای مختلف  و در سرتا سر غارهست (همانطور که از نامش پیداست). این غار شاید تنها غار یخی و تنها غار طبقاتی در ایران است که در چندین طبقه شکل گرفته است. به طوری که مثل یک ساختمان چند طبقه از راه پله بهم متصل اند ولی به جای راه پله با راهرو های مختلف به صورت مارپیچ به طبقات پایین متصل می شود. در بخشی از غار چهار طبقه با اختلاف ارتفاع بیش از ۳۰ متر دیده می‌شوند. چیز دیگری که این غار را متفاوت کرده است، تهویه داخل غار هست و شاید یکی از علت های یخی بودن آن به خاطر همین جریان هوای داخل غار هست. غار از نوع گرانیتی ست وعمر این غار را به دوره سوم زمین شناسی (در حدود پنجاه میلیون سال پیش) تخمین زده اند. یخ مراد 3 تالار اصلی، یک برکه یخی و یک آبشار یخی دارد.

غار یخ مراد برای افراد محلی مقدس و قابل احترام است. و افراد محلی این منطقه به اجرای مراسمات محلی خود در این مکان می پرداختند که امروزه کمرنگ تر شده است. در گذشته مردم بومی بر این باور بوده‌اند که یخ موجود در اعماق غار برای درمان ناباروری زنان خاصیت شفا دهنده دارد. و وجود کهنه‌های آویخته (دخیل) به دهانه اصلی و درون غار در گذشته که باعث نام گذاری روستای مجاور به کهنه ده شده گواه این ادعا است.

غار در تمامی ماه های سال قابل بازدید است اما بهترین زمان برای بازدید آن، ماه های اسفند و فروردین است. در این دو ماه آب های فرو رو ناشی از بارندگی، به صورت چکه وارد غار می شوند و چکیده ها و چکنده ها و ستون هایی بسیار زیبا و منحصر به فرد در سراسر غار به وجود می آورند. انعکاس و شکست نور به وسیله این پدیده یخی، منظره های بی نظیری را در غار به وجود می آورد که مانند آن ها در هیچ غاری از ایران وجود ندارد.

شرایط و مقررات

قبل از ثبت نام در برنامه‌های آلابرز قوانین و مقررات برنامه را مطالعه بفرمایید.

سایر خدمات

  • لیدر و مربی رسمی
  • وسیله نقلیه مناسب 
  • بیمه مسئولیت مدنی
  • تجهیزات در صورت نیاز با احتساب هزینه استهلاک

فرم ثبت نام یا رزرو تور غار یخ مراد

قابل پرداخت توسط تمامی کارت‌های عضو شبکه شتاب
نوع ثبت نام تعداد نفرات نام نام خانوادگی موبایل ایمیل
مبلغ هر نفر: 135,000 تومان  تومان
کل مبلغ قابل پرداخت:  تومان