logo
Alaberz
0990 432 10 14

سنگنوردی بند یخچال تمرین صعود و حمایت

1 روزه در 15 خرداد 1401 هزینه سفر به زودی اعلام می‌گردد. موجود

 منطقه بند یخچال

منطقه بند یخچال در شمال تهران از جمله مناطق منحصر به فردی است که هر ساله خیل عظیمی از کوهنوردان، سنگنوردان و حتی مردم عادی را به خود جذب می­‌کند. منطقه بند یخچال با داشتن سنگ‌های مناسبی همچون "آلبرت"، "مریم"، "کلاهک"، "چکمه" و ده ها سنگ کوتاه و بلند دیگر، امروزه به صورت مکانی بسیار جذاب برای علاقه‌مندان درآمده است.

تقریباً تمامی کلاس­‌های عملی کوهنوردی اعم از سنگنوردی (مقدماتی،پیشرفته و مربیگری)، غارنوردی، کوهپیمائی، امداد و نجات و... در بند یخچال برگزار می‌­گردد و درواقع بند یخچال مدرسه کوهنوردی تهران و حتی ایران است.

 

آلبوم عکس

تصویر 3 از 11

حرکت

محل حرکت: میدان دربند (مجسمه)
زمان حرکت: یکشنبه 1401/03/15 - ساعت 06:00 صبح (حرکت از مجسمه دربند)
وسیله نقلیه اصلی: ندارد این برنامه وسیله نقلیه ندارد.
وسیله نقلیه محلی: ندارد
استان‌ مورد بازدید: تهران

اقامت و پذیرایی

روز صبحانه ناهار شام
مکان توسط مکان توسط مکان توسط
1 کوهستان همنورد کوهستان همنورد - -
سهم مسافر کلا 2 وعده غذا شامل: 1 وعده صبحانه 1 وعده ناهار

برنامه سفر

1ساعت 6 صبح در کنار مجسمه همدیگر را ملاقات خواهیم کرد. بعد از کنترل اولیه تجهیزات به سمت منطقه بند یخچال حرکت می‌کنیم. بعد از رسیدن به کافه غلام و صرف صبحانه و انجام معارفه و کنترل نهایی تجهیزات وارد منطقه بند یخچال خواهیم شد. بعد از ورود به منطقه بند یخچال با توجه به وضعیت تیم آماده سنگنوردی و شنیدن صحبت مربیان ارزشمند آلابرز خواهیم شد. بعد از انجام تمرینات و خوردن ناهار در منطقه بند یخچال ساعت 15 به سمت پایین حرکت می‌کنیم و ساعت 16 اتمام برنامه در کنار مجسمه دربند اعلام خواهد شد.

لوازم ضروری

کفش ترکینگ
کفش سنگنوردی
دستمال سر
کلاه آفتابی
عینک آفتابی
کوله پشتی فنی
دو لیتر آب
تنقلات
هدلامپ و باتری اضافه
کارت شناسایی
کارت بیمه ورزشی
طنابچه انفرادی
طناب دینامیک
طنابچه پروسیک
اسلینگ
هارنس
هلمت
کارابین پیچ
کویک درا
ابزار حمایت و فرود (ریورسو)
کیف کمک‌های اولیه
کیت بقا

توضیحات مهم

جان­پناه شروین

سنگ نوشته جانپناه شروین. یادبود شروین جزایری که در اثر حادثه سقوط از دیواره جان باخت.

دیواره اسپیلت (شروین)

گفته شده «اسپی» در زبان فارسی پهلوی به معنای سفید و «لت» به معنای سنگ، سیلی، گرز و عمود یا پاره و نیمه است و احتمالا اسپیلت به معنای «سفیدسنگ»، «سفیدپاره» یا «سفیدگرز» است. اسپیلت نام قله‌ای سنگی‌ در جنوب خط‌الرأس اصلی توچال به ارتفاع 3100 متر است که از شمال با عبور از یک زین اسبی هموار به قله‌ی کلکچال، از شرق با فرود از شمال دره به مجتمع کلکچال (و سپس پارک جمشیدیه یا گلاب‌دره)، از شمال غربی به دره پیازچال (و سپس چشمه پیازچال یا مجتمع شیرپلا) و از طرف غرب از مسیری سنگی و تیغه‌ای به جان‌پناه شروین و دره بندیخچال می‌رسد. گذشته از دیواره شروین در جنوب تیغه‌های غربی این قله که مورد توجه سنگنوردان است، مسیر غربی صعود به این قله برای تمرین درگیری با سنگ محل مناسبی است. این مسیر چند صعود و فرود دست به سنگ با شیب زیاد و هم‌چنین چند بخش باریک تیغه‌ای دارد، البته سنگ‌ها گیره‌های مناسبی دارند، و در کل پیمایش با کمی تمرین و دقت و از همه مهم‌تر مسیریابی درست، می‌توان به قله دست یافت.

شاید دلیل اصلی معروف بودن آن وجود دیواره‌ای با طول تقریبی ۱۵۰ متر در جناح جنوبی است که بی‌شک مورد توجه خاص سنگنوردان، خصوصا تهرانی‌ها هست. این دیواره در سال 1254 به یاد یکی از سنگنوردان به نام شروین نامگذاری شد. پناهگاه شروین که در شمال غربی منطقه بند یخچال و در مجاورت دیواره قرار دارد، مکان مناسبی برای استراحت کوهنوردان و سنگنوردان به شمار می‌رود.

مسیر معمول صعود به قله اسپیلت از مسیر کلکچال می‌باشد که بسیار آسان و دارای مسیر پاکوب کاملا مشخص است و در فصل بهار و تابستان از پر رفت و آمدترین قلل شهر تهران محسوب می‌شود. مسیر نامعمول و فنی صعود به قله اسپیلت از مسیر بند یخچال است که دوستان فنی با صعود از گرده غربی به راحتی می‌توانند به قله اسپیلت دسترسی پیدا کنند. مسیر صعود از گرده شرقی، کمی آسان‌تر است و طی کردن آن نیاز به تخصص کمتری دارد.

مسیر دربند

کوچه پس کوچه های دربند با کافه‌ها و روستوران‌های رنگارنگ و زیبا در طول مسیر که آخر هفته‌­ها و روزهای تعطیل همیشه شلوغ و مملو از جمعیت می­‌باشد.

 پوشش گیاهی

در دامنه‌های جنوبی البرز، ارتفاعات تهران گونه‌های گیاهی مانند بادام کوهی، پسته، انجیر و زرشک به چشم می‌خورد.

پوشش جانوری

در مواردی بز کوهی در این نواحی مشاهده شده است.

سایر خدمات

1. بیمه ورزشی، مسئولیت مدنی و حادثه

2. مربی کارآزموده و مجرب

 


فرم ثبت نام یا رزرو تور سنگنوردی بند یخچال

قابل پرداخت توسط تمامی کارت‌های عضو شبکه شتاب
نوع ثبت نام تعداد نفرات نام نام خانوادگی موبایل ایمیل
مبلغ هر نفر: هزینه سفر به زودی اعلام می‌گردد.  تومان
کل مبلغ قابل پرداخت:  تومان