logo
Alaberz
021 6696 2430

صعود به قله ساکا پیمایش و آموزش‌های صعودهای زمستانه

1 روزه در 27 دی 1398 75,000 تومان موجود

قلهٔ ساکا در غرب منطقه دشت هویج واقع در روستای افجه شهرستان لواسان واقع است. این قله از شمال به قله آتشکوه به صورت خط‌الراسی متصل می‌گردد. قله ساکا در شمال روستای افجه و در شمال شرقی روستای کند قرار گرفته‌است. این قله در روزهایی که هوای تهران پاک باشد قابل مشاهده است.

آلبوم عکس

تصویر 3 از 11

حرکت

محل حرکت: روستای افجه
زمان حرکت: جمعه 98/10/27 - ساعت 06:20 صبح (از انتهای روستای افجه حرکت آغاز می‌شود.)
وسیله نقلیه اصلی: وسیله نقلیه شخصی با توجه به ظرفیت برنامه وسیله نقلیه مناسب در اختیار تیم قرار می‌گیرد.
وسیله نقلیه محلی: ندارد
استان‌ مورد بازدید: تهران (مهلت ثبت نام: سه شنبه 24 دی ماه)

اقامت و پذیرایی

روز صبحانه ناهار شام
مکان توسط مکان توسط مکان توسط
1 طبیعت مسافر طبیعت مسافر طبیعت مسافر
سهم مسافر کلا 3 وعده غذا شامل: 1 وعده صبحانه 1 وعده ناهار 1 وعده شام

برنامه سفر

1صبح زود از محل میدان انقلاب به سمت منطقه لواسانات حرکت می‌کنیم. قله هدف آتشکوه خواهد بود. در این برنامه با همراهی مربیان هدف انجام مجموعه‌ای از تمارین کوهپیمایی زمستانه است که با برنامه‌ریزی قبلی انجام خواهد شد. تقریبا می‌توان گفت در برنامه‌هایی اینچنین افراد با تمام آمادگی جسمی و روحی شرکت کنند تا بتوانند در برنامه‌های جدی شرایط خوبی را داشته باشند.

لوازم ضروری

کفش بکپکینگ
جوراب کوهنوردی
جوراب اضافه
گتر
شلوار بیس
شلوار ترکینگ
شلوار گورتکس
ژاکت پلار
کاپشن گورتکس
کاپشن پر
دستکش بیس
دستکش پلار
روکش دستکش
دستمال سر
کلاه آفتابی
عینک آفتابی
عینک طوفان
کوله پشتی یک روزه (20-30 لیتر)
دو لیتر آب
غذا
تنقلات
باتون
هدلامپ و باتری اضافه
کارت شناسایی
طنابچه انفرادی
بیل برف
کیف کمک‌های اولیه
کیت بقا

لوازم پیشنهادی

چرب کننده لب
دستمال کاغذی و مرطوب
فندک یا آتشزنه
قاشق، چنگال و چاقو
لیوان
قمقمه
فلاسک
قطب نما
جی پی اس
دوربین عکاسی

توضیحات مهم

موقعیت جغرافیایی

قله مخروطی شکل ساکا با ارتفاع تقریبی 3300 متر در شمال شرق منطقه لواسانات تهران واقع شده است. شاید هیبت همسایه شمالی آن‌، آتشکوه، و زیبایی برج ریزان، باعث کمرنگ‌تر شدن حضور قله ساکا در این منطقه شده باشد ولی نزدیکتر بودن قله آن به روستای افجه که در دامنه جنوبی این کوه و در پای یال‌های سنگی آن واقع شده است، دسترسی به قله ساکا را- حداقل در نگاه اول- ساده‌تر کرده است.

قله‌های مهرچال (3920 متر)، آتشکوه (3850 متر)، ریزان (3650 متر) و پرسون (3100 متر) قله‌های مجاور آن هستند که از این میان، تنها آتشکوه از طریق گردنه شمالی ساکا و یال جنوبی آتشکوه به آن متصل است. در شرق قله، دشت کوچک و زیبای گرچال موسوم به دشت هویج قرار دارد که مسیر نرمال قله‌های ریزان، آتشکوه، پرسون و سیاه چال از آن می‌گذرد. یک تا یک و نیم ساعت پیاده روی از روستای افجه و در جهت شمال (در امتداد رودخانه و در مسیر مالرو) ما را به این دشت زیبا و مرتفع می‌رساند.

روستای کند در جنوب غرب و افجه در جنوب شرق قله ساکا، نزدیک ‌رین آبادی‌های مجاور آن محسوب می‌شوند. گرچه باغبانی هنوز مشغله اصلی ساکنین قدیمی این منطقه (که دارای قدمت تاریخی نیز می‌باشد) بشمار می‌رود ولی با افزایش ساخت و ساز خانه‌های ویلایی، چهره این منطقه به یک ییلاق نشین تبدیل می‌شود. هر روز اتوبوس‌هایی از تهران (چهارراه تهرانپارس) به این منطقه عازم می شوند که این علاوه بر تاکسی هایی است که از تجریش و تهرانپارس راهی گلندوک مرکز لواسان می شوند.

جهت دسترسی به گلندوک، پس از طی مسافتی حدود 25 کیلومتر از تهران و با گذر از گردنه قوچک به لشگرک می‌رسیم. مسیر از اینجا دو شاخه می‌شود که مسیر سمت راست (شرق) پس از حدود 5 کیلومتر به گلندوک مرکز لواسان می‌رسد. در طول این مسیر و در سمت چپ جاده (شمال)، قله‌های مهرچال، آتشکوه و ساکا دیده می‌شوند. روستای افجه حدود 8 کیلومتری شمال شرق گلندوک قرار دارد و تمامی مسیر جاده آن آسفالت می‌باشد.

مسیر اصلی از غرب قله و ناحیه بین گردنه آتشکوه و ساکا می‌باشد که با یک کوهنوردی نه چندان فنی و متوسط زمان حدود ۳ ساعت می‌توان از دشت هویج به قله رسید. صعود مسیرهای دیگر کوه شامل مسیر جنوب‌غربی، جنوبی و جنوب‌شرقی بع علت وجود یک نوار صخره‌ای که در امتداد هر سه این مسیرها و در ارتفاع حدود ۲۹۰۰ متری قرار گرفته است نیازمند کوهنوردی فنی‌تر می‌باشد.

سبزترین بخش منطقه را می‌توان دشت هویج دانست. اطلاعاتی پیرامون این دشت به شرح زیر استوجه تسمیه این دشت با گُرچال از ترکیب دو نام گُر + چال گرفته شده‌است.

گُر و یا آگِر در گویش ایرانیان باستان به معنای آتش (هنوز هم واژه گُر گرفتن به معنی شعله‌ور شدن آتش در زبان پارسی به کار می‌رود) و چال نیز به معنای جایگاه بوده‌است که این دشت را در گذشته گرچال به معنای جایگاه آتش یا آتشدان می‌نامیده‌اند. گمان بر این است که علت این نامگذاری گرمتر بودن این دشت نسبت به قله‌های اطراف می‌باشد.

            به دشتی که گرچال باشد به نام                    بیامد       ز    پی     مردم       نیکنام

            کمر      بسته   کوههای    سترگ                   به آبشخورش مرغ و میش است و گرگ

شرایط و مقررات

قبل از ثبت نام در برنامه قوانین و شرایط ثبت نام در برنامه‌های آلابرز را مطالعه کنید.

هزینه برنامه برای اعضا باشگاه آلابرز 65 هزار

و برای مهمانان عزیز 75 هزار تومان می‌باشد.

سایر خدمات

  • لیدر و مربی رسمی فدراسیون
  • بیمه مسئولیت مدنی

فرم ثبت نام یا رزرو تور صعود به قله ساکا

قابل پرداخت توسط تمامی کارت‌های عضو شبکه شتاب
نوع ثبت نام تعداد نفرات نام نام خانوادگی موبایل ایمیل
مبلغ هر نفر: 75,000 تومان  تومان
کل مبلغ قابل پرداخت:  تومان