logo
Alaberz
021 6696 2430

گرده اسپیلت

1 روزه در 11 تیر 1400 هزینه سفر به زودی اعلام می‌گردد. موجود

قله اسپیلت قله‌ای سنگی است که در منتهی الیه جنوبی خط الراس توچال با ارتفاع تقریبی 3100 متر قرار گرفته است. این قله از بخش شمالی و از طریق یک گردنه زین اسبی به قله کلکچال و خط‌الراس دارآباد و پیازچال متصل می‌شود و از سمت شرق نیز به شیرپلا، جان‌پناه شروین و مسیر دره بند یخچال و مسیر معمول شیرپلا می‌رسد. علاوه بر وجود دیواره شروین گرده‌ها و دست به سنگ‌های جذاب اسپیلت نیز نظر بسیاری از کوهنوردان را به خود جلب می‌کند و افراد می‌توانند با توجه به توانایی‌های خود مسیرهای متفاوتی را برای گذر به کار بگیرند.

آلبوم عکس

تصویر 3 از 11

حرکت

محل حرکت: مجسمه دربند
زمان حرکت: جمعه 00/04/11 - ساعت 05:30 صبح (حرکت سر ساعت انجام می‌گیرد)
وسیله نقلیه اصلی: وسیله نقلیه شخصی این برنامه نیاز به وسیله نقلیه ندارد.
وسیله نقلیه محلی: وسیله نقلیه شخصی (این برنامه نیاز به وسیله نقلیه ندارد.)
استان‌ مورد بازدید: تهران (پیش برنامه پیمایش گرده آلمان‌ها مهلت ثبت نام: 9 تیر ماه)

اقامت و پذیرایی

روز صبحانه ناهار شام
مکان توسط مکان توسط مکان توسط
1 طبیعت مسافر طبیعت مسافر - -
سهم مسافر کلا 2 وعده غذا شامل: 1 وعده صبحانه 1 وعده ناهار

برنامه سفر

15:30 صبح روزی پاییزی از کنار مجسمه دربند به سمت بند یخچال حرکت خود را آغاز می‌کنیم. در کنار مجسمه تجهیزات افراد چک می‌شود و حرکت به سمت کافه‌های بند یخچال آغاز می‌شود. معارفه افراد تیم و سرپرست نیز در طول مسیر انجام می‌شود و حرکت به سمت منطقه بند یخچال و سپس جانپناه شروین انجام می‌گیرد. مسیر دست به سنگ از بالای جانپناه آغاز می‌گردد. مرور تکنیک‌های پیمایش مسیرهای سنگی و گرده‌ای در طول مسیر انجام می‌گیرد. مسیر تا قله اسپیلت ادامه پیدا می‌کند. صعود به قله اسپیلت از گرده شرقی (بند یخچال) و بازگشت از مسیر شیرپلا انجام خواهد گرفت.

لوازم ضروری

کفش بکپکینگ
جوراب کوهنوردی
شلوار بیس
شلوار ترکینگ
ژاکت پلار
کاپشن گورتکس
دستکش بیس
دستکش پلار
دستمال سر
کلاه آفتابی
عینک آفتابی
کوله پشتی یک روزه (20-30 لیتر)
دو لیتر آب
غذا
تنقلات
باتون
کلنگ کوهنوردی
هدلامپ و باتری اضافه
کارت شناسایی
کارت بیمه ورزشی
پول نقد
سوت پلاستیکی
طنابچه انفرادی
اسلینگ
هارنس
هلمت
کارابین پیچ
کیف کمک‌های اولیه
کیت بقا

لوازم پیشنهادی

کرم ضد آفتاب
چرب کننده لب
دستمال کاغذی و مرطوب
زیرانداز کوچک
قاشق، چنگال و چاقو
لیوان
قمقمه
فلاسک
جی پی اس
دوربین عکاسی

توضیحات مهم

پیش برنامه

این برنامه اولین پیش برنامه پیمایش گرده آلمان‌ها می باشد.

بندیخچال

بند یخچال در شمال تهران، منطقه دربند یا پس قلعه قرار گرفته است و یکی از سایت‌های اصلی سنگ‌نوردی و صخره‌نوردی در ایران به شمار می‌رود که هر ساله تعداد زیادی از علاقه‌مندان به فعالیت در این منطقه می‌پردازند. مسیرهای مختلف برای افرادی که دارای توانایی‌های مختلف هستند بر جذابیت منطقه می‌افزاید و امکان برگزاری کلاس‌های آموزشی را نیز ایجاد می‌کند به نحوی که تقریبا اکثریت کلاس‌های کوهپیمایی و سنگنوردی، امداد و نجات، غار و... در این منطقه برگزار می‌شوند. 

این منطقه علاوه بر مسیرهای سنگنوردی اسپورت دارای مسیرهای دیواره نوردی نیز می‌باشد که به دیواره شروین، اسپیلت یا دیواره بند یخچال معروف است و جانپناهی نیز در پای این دیواره که بر اساس نوشته جانپناه، یادبود شروین جزایری که در اثر حادثه سقوط از دیواره جان باخت، می‌باشد.

قله اسپیلت

قله اسپیلت قله‌ای سنگی است که در منتهی الیه جنوبی خط الراس توچال با ارتفاع تقریبی 3100 متر قرار گرفته است. «اسپی» در زبان فارسی پهلوی به معنای سفید و «لت» به معنای سنگ، سیلی، گرز و عمود یا پاره و نیمه است و احتمالا اسپیلت به معنای «سفیدسنگ»، «سفیدپاره» یا «سفیدگرز» تعبیر شده است. این قله از بخش شمالی و از طریق یک گردنه زین اسبی به قله کلکچال و خط‌الراس دارآباد و پیازچال متصل می‌شود و از سمت شرق نیز به شیرپلا، جان‌پناه شروین و مسیر دره بند یخچال و مسیر معمول شیرپلا می‌رسد.

علاوه بر وجود دیواره شروین گرده‌ها و دست به سنگ‌های جذاب اسپیلت نیز نظر بسیاری از کوهنوردان را به خود جلب می‌کند و افراد می‌توانند با توجه به توانایی‌های خود مسیرهای متفاوتی را برای گذر به کار بگیرند. البته باید توجه داشت که مسیر معمول صعود به قله اسپیلت از پارک جمشیدیه و پناهگاه جمشیدیه و سپس گردنه کلکچال می‌باشد و صعود از مسیر گرده‌های شرقی در مواردی می‌تواند مخاطره انگیز باشد که حتما باید با رعایت نکات ایمنی این صعود انجام گیرد.

پوشش گیاهی

غالبا در این بخش از البرز و در کوه‌های منطقه توچال و کوهستان‌های اطراف حضور گونه‌هایی مانند بادام کوهی، پسته، انجیر و زرشک دیده شده‌اند.

پوشش جانوری

 اگر چشمانی تیز و یا تجهیزات مناسب داشته باشید احتمالا گذر کل و بزهای منطقه را از روی دیواره خواهید دید که خود جاذبه‌ای بی نظیر به حساب می‌آید.

جانپناه شروین

با مساحتی بالغ بر 48 متر مربع در تقسیمات کشوری زیر مجموعه منطقه بند یخچال، روستای پس قلعه، منطقه دربند و شهر تهران قرار گرفته است. ارتفاع این جانپناه 2450 متر از سطح دریا می‌باشد که در دو طبقه پذیرای افراد مراجعه کننده به آن خواهد بود.

شرایط و مقررات

قبل از ثبت نام در برنامه‌های آلابرز قوانین و مقررات برنامه را مطالعه بفرمایید.

سایر خدمات

  • مربی با تجربه و آشنا با مسیر
  • تجهیزات فنی در صورت کسر لوازم و تجهیزات
  • بیمه مسئولیت مدنی

 


فرم ثبت نام یا رزرو تور گرده اسپیلت

قابل پرداخت توسط تمامی کارت‌های عضو شبکه شتاب
نوع ثبت نام تعداد نفرات نام نام خانوادگی موبایل ایمیل
مبلغ هر نفر: هزینه سفر به زودی اعلام می‌گردد.  تومان
کل مبلغ قابل پرداخت:  تومان